• Dyskoteka nareszcie...

        • Dnia 9 czerwca odbyła się w naszej szkole dyskoteka dla uczniów klas IV-VIII zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Naprawdę długo musieli czekać uczniowie, aby się pobawić przy dźwiękach muzyki, ponad trzy lata. Niektórzy już prawie zapomnieli, ile radości daje spędzenie ze sobą czasu poza szkolnymi zajęciami, a w dodatku przy muzyce. 

          Bawiliśmy się w parach, w kółeczku i osobno.

          Przebojem jednak stał się taniec belgijka wykonywany w parach do skocznej muzyki. I nieważne, kto z kim tańczył, bo kroki wyznaczają nie tylko rytm, ale także sposób przemieszczania się po parkiecie. Po prostu w tym tańcu każdy tańczy z każdym po kolei.

          Świetna zabawa, którą wszyscy chcą powtórzyć w przyszłym roku. Już dzisiaj zapraszamy tych, którzy nie przyszli. 

                   Opiekunki SU Beata Gizińska i Joanna Szczupakiewicz

        • „Ratujemy, uczymy ratować”

        • Od paru  lat w klasach młodszych prowadzone są warsztaty ratownicze, przygotowujące dzieci do udzielania  pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli do momentu przyjazdu lekarza. Takie szkolenie dzieciaków obejmuje poznawanie wszystkich etapów takiej pomocy czyli: bezpieczeństwo, wołanie o pomoc, sprawdzanie przytomności i oddechu, wzywanie pomocy – służby ratownicze 112, 999, 998, 997, pozycja boczna ustalona (bezpieczna), uciski klatki piersiowej.

          W czasie szkolenia każdy uczeń miał okazję poćwiczyć na fantomie ustalony schemat udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie objęci szkoleniem już od najmłodszych lat oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania  w obliczu wypadku, potrafią wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

           Dzięki takim zajęciom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych. Im więcej uczniów znających zasady udzielania pierwszej pomocy, tym bezpieczniej wśród polskiego społeczeństwa.

                                                                                                                                Iwona Marciniak

           

        • Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

        • Dnia 9 czerwca odbył się w naszej szkole TURNIEJ WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE I RUCHU DROGOWYM.

          W organizacji Turnieju wsparli nas młodszy aspirant Grzegorz Żabski, sierżant Dawid Gołębiewski i pielęgniarka szkolna p. Jadwiga Kościuczuk. Celem konkursu jest przypomnienie przepisów ruchu drogowego, przygotowanie dzieci do samodzielnego uczestnictwa w ruchu drogowym, opanowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach zagrożenia oraz udzielanie pierwszej pomocy. Pani dyrektor Elżbieta Andruszeska zabierając głos stwierdziła, że jest bardzo dumna ze swoich uczniów i wierzy, że wiedza tak utrwalona zaprocentuje w codziennym życiu.

          W turnieju wzięły udział 3-osobowe zespoły uczniów klas O-III. Dzieci odpowiadały na pytania związane z bezpieczeństwem na drogach, podczas zabaw w domu i na dworze, a także wykonywały ćwiczenia praktyczne z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaproszeni goście jako członkowie jury z pełnym uznaniem dla wiedzy i umiejętności naszych uczniów przyznawali punkty poszczególnym zespołom. Wyniki zmagań konkursowych nie były dla nas zaskoczeniem – wszystkie drużyny zdobyły maksymalną ilość punktów. Wszyscy okazali się zwycięzcami.

          Publiczność również uczestniczyła aktywnie odpowiadając spontanicznie na dodatkowe pytania jury i prowadzącej. Organizatorkami i prowadzącymi Turniej były panie Magdalena Mądraszek i Iwona Marciniak.

                Ten turniej to nauka przez zabawę, gdzie wszyscy odnoszą sukces –a taka forma edukacji sprawia nam wielką satysfakcję.

                                                                                                                               Iwona Marciniak

        • ,,Rancho Wesoła Stodoła” wita przedszkolaków

        • Dnia 2.06.2022r dzieci z Oddziału przedszkolnego odwiedziły ,, Rancho Wesoła Stodoła" w miejscowości Stary Klukom. Na miejscu serdecznie nas przywitano i mnóstwo atrakcji dla dzieci przewidziano!

          Poznaliśmy wszystkich mieszkańców ,,Wesołej Stodoły”: alpaki, osły, kucyki, króliki, kury, kaczki, kangury, świnki wietnamskie, zebrę oraz pawie. Dużą atrakcją tego dnia była możliwość pogłaskania i nakarmienia marchewką, alpak, kucyków, osiołków i królików. Jednak największą radość sprawiły dzieciom zabawy na wielkim dmuchanym zamku i placu zabaw. Były również ciekawe gry, zabawy i tańce poprowadzone przez panie animatorki. Wycieczka, nie mogła się odbyć oczywiście bez pieczonych kiełbasek na ognisku.

          Przedszkolaki z uśmiechem wróciły do domów, długo dzieląc się jeszcze między sobą wrażeniami z tak wspanialej wycieczki.

                          Serdecznie dziękujemy za  fantastycznie spędzony czas.

                                        To był naprawdę wspaniały dzień!

           Wizytę w ,,Rancho Wesołej Stodole ’’ wszystkim polecamy, sami z resztą popatrzcie – zdjęcia załączamy.

                                                                                                                      Danuta  Bartos

        • DZIEŃ DZIECKA

        • Dzień Dziecka to wyjątkowe święto, które w Polsce obchodzimy każdego roku o tej samej porze czyli 1 czerwca.

          W naszej szkole tego dnia uczniowie nie mieli zajęć dydaktycznych, w zamian za to czekało na nich wiele atrakcji i zabaw. Dzień rozpoczął się uroczystym apelem, podczas którego pani dyrektor złożyła wszystkim dzieciom życzenia, a samorząd uczniowski przypomniał prawa dzieci według Janusza Korczaka w krótkiej scence. Nie mogło zabraknąć występu muzycznego, szkolnego zespołu Wesołe Nutki, które jak zawsze wprowadziły pozytywną energię. Z Inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zostało posadzone Drzewko Praw Dziecka, dając początek nowej tradycji. Następnie uczniowie zostali podzieleni na trzy grupy, po to aby każdy mógł skorzystać z przygotowanych atrakcji. Ogromną niespodzianką dla dzieci był dmuchaniec. Panie animatorki wprowadziły dzieci w radosny nastrój. Uczniowie korzystali z fotobudki, loterii fantowej, sesji zdjęciowej i możliwości zrobienia własnej przypinki. Kreatywność i pomysłowość nie miała końca. Na uczniów czekał także policjant, który pokazał radiowóz i chętnie odpowiadał na pytania. Dzieci wzięły udział w nietypowych zawodach sportowych. Na zmęczonych i głodnych milusińskich czekał słodki poczęstunek i kiełbaski przygotowane przez mamy.

          W całej szkole słychać było śmiech radości i szczęścia, a uśmiechy na twarzy mówiły, że ten dzień zapadnie w ich pamięci na lata.

          Natalia Maciągowska

          Magdalena Mądraszek

        • Projekt grantowy pn. Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne

        • Od września 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie realizowany jest projekt grantowy pn. Pomorze Zachodnie - Wsparcie Psychologiczno-Pedagogiczne współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z wkładem własnym organu prowadzacego - Gminy Choszczno.

          Celem głównym projektu jest minimalizacja negatywnych skutków związanych z występowaniem pandemii Covid-19 poprzez doraźnie wsparcie psychologiczno-pedagogiczne. Zaplanowane działania mają na celu zapobieganie negatywnym skutkom Covid-19 w zakresie zdrowia psychicznego uczniów uczęszczających do zachodniopomorskich szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.

          W ramach projektu, oprócz wsparcia systemowego wynikającego z arkusza organizacyjnego szkoły i potrzeb indywidualnych, 86 uczniów z naszej szkoły może dodatkowo korzystać z pomocy psychologiczno-pedagogicznej w ramach zajęć:

          • dydaktyczno-wyrównawczych z edukacji polonistycznej i matematycznej dla klas I–III oraz z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego dla klas IV-VIII (łącznie 150 godzin),
          • logopedycznych – łącznie 60 godzin,
          • specjalistycznych rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne w klasach I-III i IV-VIII – łącznie 60 godzin,
          • zajęć rozwijających uzdolnienia polonistyczne, matematyczne, lingwistyczne z języka angielskiego, przyrodnicze i wokalne – łącznie 150 godzin.

          Zajęcia prowadzone są w przyjaznej atmosferze przez nauczycieli i specjalistów pracujących w szkole. Realizacja projektu z całą pewnością pomogła uczniom powrócić do nauczania stacjonarnego i zniwelować skutki izolacji oraz nauczania zdalnego spowodowanych Covid-19.

          Zakończenie zajęć realizowanych w naszej szkole przewidziane jest na 15 czerwca 2022 r.

          Elżbieta Andruszewska,
          dyrektor szkoły

        • I ANCYMONKOWY FESTIWAL PIOSENKI DZIECIĘCEJ

        • Dnia  25  maja 2022 r. w Niepublicznym Przedszkolu nr 1 Ancymonek w Choszcznie odbył się Konkurs piosenki dziecięcej. W konkursie wzięło udział 15 uczestników z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Wyróżnienie otrzymali: Leoś Worach, Julia Doncer i Blanka Wasiak. Uczestnicy otrzymali puchary, dyplomy i przepiękne upominki.                     

                          Wielkie Gratulacje za odwagę i przepiękny występ.

                                                                                                                          Danuta Bartos

        • WYCIECZKA DO KSIĘGARNI

        • Wszyscy wiemy, jak ważne jest obcowanie z książką już od najmłodszych lat, i dlatego w piękny majowy dzień dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do księgarni PEGAZ  w Choszcznie. Celem wycieczki było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci. Ukazanie im różnorodności i bogactwa wydawanych publikacji. Dzieci dowiedziały się, że księgarnia to sklep, w którym można kupić różnego rodzaju książki, oraz poznały różnicę pomiędzy biblioteką, a księgarnią. Panie pracujące w księgarni zapoznały dzieci ze specyfiką pracy księgarni oraz z zawartością regałów. Przedszkolaki zostały zapoznane z różnymi rodzajami wydawanych książek, od obrazkowych, poprzez rozkładane, z ruchomymi elementami, z dźwiękiem itd.

          Szczególnym zainteresowaniem cieszył się kącik z książkami dla dzieci, w którym spędziły najwięcej czasu. Chętnie przeglądały ilustracje w wybranych przez siebie książeczkach, odkładając je potem na wyznaczone miejsce. Wysłuchały również opowiadania czytanego przez panią Marię ,,Franklin i przyjaciele”.

          Wycieczka bardzo podobała się naszym milusińskim i na koniec naszej wizyty każdy  zakupił wybraną  przez siebie książkę.

                                                                                                                          Danuta Bartos

        • XX Diecezjalny Konkurs Poezji Religijno-Patriotycznej.

        • Już za nami zmagania dziewcząt w XX Diecezjalym Konkursie Poezji Religijno-Patriotycznej poświęconemu pamięci wielkiego człowieka i gorliwego kapłana, jakim był ksiądz prałat Jan Abramski.

          Naszą szkołę reprezentowały: Amelia Tuka z klasy III, Maja Dudek z klasy IV i Julia Wesoła z klasy VII.

          Amelkę przygotowała pani Beata Gizińska, zaś starsze dziewczęta- pani Joanna Szczupakiewicz.

          Amelia zachwyciła "Modlitwą do Matki Fatimskiej o pokój na Ukrainie" i otrzymała specjalną nagrodę z rąk starościny Choszczna, pani Wioletty Kaszak.

          Maja popisała się deklamacją wiersza ks. Jana Twardowskiego: "Jak się modlić do Maryi? ", natomiast Julia recytowała fragment Psalmu: "Chwalmy Pana". Uczennice otrzymały dyplomy i nagrody książkowe za udział w konkursie.

          Akcja Katolicka przygotowała wyśmienity poczęstunek dla recytatorów i zaproszonych gości, świętując przy okazji 25 rocznicę swojej działalności. Pięknie dziękujemy i gratulujemy tak wspaniałago jubileuszu, a naszym dziewczętom życzymy sukcesów w przyszłości.

                      Beata Gizińska i Joanna Szczupakiewicz.

        • Dzień Matki

        • Dzień Matki to chyba jedno z najpiękniejszych świąt w ciągu całego roku, wypełnione kwiatami i serdecznymi życzeniami. Święto to jest wyrazem wdzięczności, szacunku i miłości.

          Jedno słowo - mama, ileż kryje w sobie treści. Z nim związane są zawsze najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, pierwsze radości, troski, marzenia, tęsknoty. Każdy z nas chowa w sercu wdzięczność za to, że dała nam największy skarb – życie. W tym dniu wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami wdzięczności. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, a uczeń własnoręcznie wykonany upominek, dorośli żyjący z dala od matek ślą im najcieplejsze myśli i życzenia.

          Również uczniowie klas 0-III chcieli uczcić to piękne święto w sposób szczególny, dlatego 27 maja 2022 r. zaprosili swoje mamy do szkoły na uroczystość przygotowaną specjalnie dla nich. Były wiersze, piosenki, laurki, kwiaty i życzenia płynące prosto z małych, ale gorących serc. Dzieci udowodniły, że kochają swoje mamy nie tylko za to że są, ale również za to że są kochające, troskliwe, pracowita, serdeczne, opiekuńcze, wyrozumiałe, cierpliwe i tak można jeszcze długo wymieniać jakie są mamy.

          Po występach uczniowie złożyli swoim mamom najserdeczniejsze życzenia, a na pamiątkę tego szczególnego dnia wręczyli swoim mamom własnoręcznie wykonane upominki.

          Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i rodziców.

          Magdalena Mądraszek

        • Wycieczka do Majaland Kownaty.

        • Dnia 18 maja uczniowie klas IV i VI wybrali się wraz z wychowawcami na integracyjną wycieczkę do parku rozrywki Majaland położonego w Kownatach.

          Atrakcji było co niemiara. Od ostatniego pobytu uczniów klasy VI okazało się, że przybyło kilka ciekawych miejsc rozrywki, ale chyba największe wrażenie zrobił wodny świat, w którym można było się oddać przyjemnościom pluskania i pływania  tratwą lub łódeczkami. Odważni spędzali czas na rollecoasterze Wikingów czy na Jett Fly. Osobliwością była wielka fala - karuzela, która kręciła się nie tylko wokół własnej osi, ale także po torach w gorę i w dół. 

          Młodszych i mniejszych witały karuzele z motylami, pszczółka Maja czy Filip. Można było także zwiedzić dom pszczół i poznać pracę oraz zwyczaje tych niesamowitych owadów. W sumie jest tam 29 atrakcji, które kuszą niesamowitymi kolorami i różnorodnością.

          Czas spędzony na świeżym powietrzu okazał się mieć zbawienne znaczenie dla ducha i ciała zmęczonych roczną nauką szkolniaków. 

          Niektórzy już szykują się na wyprawę rodzinną do Majalandu. Zachęcamy, bo warto!

        • Wycieczka do Szkółki leśnej „Zielona Sowa”

        • W poniedziałek 16 maja uczniowie klas 0-III odwiedzili szkółkę leśną „Zielona Sowa” w Płotnie. Pogoda była wspaniała, więc sprzyjała spacerom wśród natury.

          Pierwszym etapem wyprawy było oglądanie upraw sosen, świerków, klonów i innych roślin , które później są wysadzane w lasach. O wszystkich roślinach opowiadała nam p. Sandra Michalak z Nadleśnictwa w Choszcznie. Był również konkurs na rozpoznawanie ptaków i zwierząt. Dzieci świetnie sobie poradziły.

          Drugie śniadanie po godzinnym obchodzie wśród pięknie wypielęgnowanych zagonków z roślinami, sprawiło dzieciom wielką frajdę. Były kiełbaski z grilla z bułką i soczkiem, ufundowane przez klasowe rady rodziców.

          Po posiłku poszliśmy na spacer ścieżką edukacyjną do lasu. Tam leśne opowieści prowadziła p. Sandra, a wspierała ją praktykantka p. Martyna Dzida. Dzieci zadawały mnóstwo pytań, a na każde otrzymywały fachową odpowiedź. Na koniec wszyscy dostali upominki w postaci breloczków z logo szkółki leśnej Zielona Sowa.

          Ta wyprawa była również podsumowaniem modułu Ziemia z realizowanego w klasach 1-3 projektu „Świat wokół nas”.

          Wyprawy plenerowe są świetną odskocznią od szkolnych ławek, a wiedza i doświadczenie zdobyte zostają w pamięci na długo.

          Iwona Marciniak

        • Wizyta w oczyszczalni ścieków.

        • Dnia 11 maja uczniowie klas I-III  w ramach realizacji projektu „Świat wokół nas” byli w oczyszczalni ścieków w MPGK w Choszcznie. Pracownica zakładu opowiadała o drodze ścieków z naszych domów. Dzieci oglądały pomieszczenia, w których pracowały urządzenia związane  procesem oczyszczania.

          Odwiedziliśmy centrum zarządzania procesami oczyszczania  z wielkimi monitorami, a także laboratorium, w którym dokonuje się badań wody.

          Ta wizyta byłaby naprawdę interesująca, gdyby nie ‘nieciekawy zapach”, a właściwie smród roztaczający się wokół.

          Mimo wszystko ogromne urządzenia i finalnie krystaliczna woda uświadomiła wszystkim, że takie miejsce jest bardzo ważne i spełnia istotną rolę w naszym życiu.

                                  Iwona Marciniak

        • „Joga z książką”

        • Dnia 11 maja uczniowie klas I-III odwiedzili Bibliotekę Publiczną w Choszcznie. Przywitała nas p. Irena Kozłowska i zaprosiła do czytelni dla dzieci. Opowiadała o ciekawych książkach, które można wypożyczać oraz czytać na miejscu.

          Następnie spotkaliśmy się z p. Katarzyną Jezierską, która została bibliotekarką roku w woj. zachodniopomorskim. Opowiadała o twórczości plastyczki Magdaleny Abakanowicz i oglądaliśmy wystawę jej twórczości.

          Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas ćwiczeń jogi z p. Julią Aleksieievą i książką Susan Verde „Ja, joga”. Było dużo śmiechu i gimnastycznych wyzwań.

          Na koniec uczennice Hania Dobrodziej i Oktawia Gorzynik udzieliły wywiadu TV Szczecin.  Reportaż z naszej wizyty i spotkania z p. Kasią można było oglądać11.05.w Kronice szczecińskiej o godz. 18.30.

          Okazało się, że biblioteka to nie tylko skarbnica książek, ale i ciekawych osób, wystaw i zajęć.

                                                                             Iwona Marciniak

        • Szkolny Konkurs Ortograficzny.

        • Dnia 10 maja odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV-VIII. Chętni uczniowie zmierzyli się z trudnościami  i kruczkami ortogrficznymi zawartymi w kilkustronicowym teście. Wśród nich znalazły się zadania z luką, krzyżówki, zadania otwarte sprawdzające wiedzę z zakresu ortografii. Chyba największy problem stanowiło ułożenie przysłowia z rozsypanki wyrazowej. Trzeba było także wykazać się wiedzą z biologii, podając nazwy zwierząt i roślin z określoną pisownią. 

          Najlepiej poradziły sobie uczennice klasy ósmej, zdobywając dwa pierwsze miejsca: Natalia Kondracik -

          I miejsce, Maria Andrzejak i Sandra Szwed - II miejsce oraz miła niespodzianka - III miejsce zajął uczeń klasy VI - Marcel Klejna.

          Gratuluję wszystkim uczestnikom chęci zmagania się z polską ortografią, ponieważ wiemy, że nie należy ona do łatwej dziedziny języka polskiego.

                                                           Joanna Szczupakiewicz

        • Uroczystość z okazji Majowych Świąt Patriotycznych

        • W dniu 28.04.2022r. uczniowie klas starszych wraz z wychowawcami zaprosili całą społeczność naszej Szkoły Podstawowej na uroczystą Akademię z okazji Majowych Świąt Patriotycznych; Święta Pracy 1 maja, Święta Flagi 2 maja oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Na początku cała szkoła odśpiewała 4 zwrotki Hymnu państwowego. Wspomnienie świąt majowych było okazją do zatrzymania się przez chwilę i wysłuchania krótkiej lekcji historii i patriotyzmu. Uczniowie przygotowali wiersze , rys historyczny oraz piosenki. Każdy ubrany był na galowo dając w ten sposób wyraz szacunku i czci dla symboli narodowych. Bycie patriotą od najmłodszych lat to nasz obowiązek, każdego obywatela, każdego Polaka. Święto Flagi oraz Święto uchwalenia Konstytucji 3 maja w naszej szkole obchodziliśmy jak przystało na prawdziwych patriotów.

          Anna Czerniak 

          Dorota Kowalczyk

        • Dni otwarte Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie.

        • Dnia 21 kwietnia uczniowie klasy ósmej w ramach dni otwartych  Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie mieli okazję obejrzeć szkołę, zapoznać się z aktualną ofertą edukacyjną, sprawdzić w jakich warunkach przebiega nauka i poznać nauczycieli.

          Ósmoklasiści spotkali starsze koleżanki i kolegów, uczących się w tej szkole, którzy uchylili przed nimi rąbka tajemnicy i zachęcali do kontynuowania nauki właśnie w tej placówce.

          Samorząd Uczniowski oraz nauczyciele przygotowali liczne atrakcje dzięki, którym pobyt w ZS nr 1 w Choszcznie był nie tylko spacerem ale również ciekawym doświadczeniem.

          Na zakończenie wszyscy przejechaliśmy autokarami do Radunia gdzie zwiedzaliśmy warsztaty szkolne.

          Anna Czerniak

        • Sukces piłkarski w Igrzyskach Dzieci

        • Uczniowie naszej szkoły 5 maja uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu w Mini Piłce Nożnej Chłopców w ramach Igrzysk Dzieci, które odbył się na stadionie Miejskim w Choszcznie. Rywalizacja odbywała się pomiędzy SP nr 3 W Choszcznie, SP w Lubianie, SP w Korytowie, SP nr 1 w Suliszewie i SP w Zamęcinie. Po wygraniu 3 meczy z Lubianą, Korytowem i Suliszewem w meczu o pierwsze miejsce nasi zawodnicy zmierzyli się z SP nr 3 w Choszcznie. Po niezbyt udanym początku i przegrywaniu 0:2 naszej drużynie udało się strzelić gola, czym postraszyli faworytów turnieju. Mecz zakończył sie ostatecznie wygraną SP nr 3 w Choszcznie wynikiem 3:1. Po zajęciu pozostał lekki niedosyt wśród zawodników bo było bardzo blisko do sprawienia niespodzianki. Jednakże zasłużone gratulacje za zwycięstwo otrzymali zawodnicy "trójki". Wielkie gratulacje dla naszego zespołu, który wystąpił w składzie: Jan Strzelczyk (bramkarz), Jakub Stęplowski, Jan Jekiełek, Włodzimierz Białkowski, Filip Bajwoluk, Aleksander Kurosz, Paweł Mazurkiewicz, Paweł Maciągowski, Nikodem Rajczyk i Miłosz Wasiak. Gratulacje i dalszych sukcesów. Zapraszamy do galerii.

          Nauczyciel w-f 

          Sławomir Kolański