• Co się odwlecze......

        • Są rzeczy, na które warto czasami trochę poczekać. Takt też było z naszą salą gimnastyczną, która od blisko 20 lat nie przechodziła gruntownego remontu. I tak, po awarii pieca oraz modernizacji instalacji centralnego ogrzewania w naszej szkole, która miała miejsce na początku 2021 r. (jej koszt wyniósł ponad 300 000 zł), miejsce krzewienia sportu w naszej szkole doczekało się tak bardzo potrzebnych zmian.

          Remont przebiegał w kilku etapach. Najpierw usunięto niebezpieczne metalowe kaloryfery wraz z drewnianymi obudowami i zainstalowano nowoczesne nawiewy grzewcze. Następnie zamurowano pozostałe po kaloryferach wnęki, a potem gruntownie pomalowano sufit oraz ściany. Najdłużej trwał ostatni etap – wymiana podłogi drewnianej (parkietu) na nowoczesną wykładzinę dostosowaną do prowadzonych na niej zajęć wychowania fizycznego. Etap ten wymagał pozyskania środków, a także wyłonienia w drodze przetargu wykonawcy. Potem jednak konieczna była korekta ścian nad listwami podłogowymi. Remont - jak to z remontami bywa - trochę się przeciągał, ale dzisiaj wreszcie możemy poszczycić się salą gimnastyczną, w której nasi uczniowie mają zapewnione standardy bezpieczeństwa.

          Na każdym etapie wspierał nas Burmistrz Choszczna - pan Robert Adamczyk. Finalizację i finasowanie przedsięwzięcia zawdzięczamy organowi prowadzącemu – Gminie Choszczno: wkład własny w wysokości 51 169,94 zł oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Zachodniopomorskiego: dofinasowanie w wysokości 30 000 zł. Łączny koszt remontu podłogi stanowi kwotę 81 169,94 zł.

          Bardzo dziękujemy!

          Elżbieta Andruszewska, 
          dyrektor szkoły

           

        • Najlepszy szaradzista wyłoniony!

        • Już po raz czwarty, z okazji Święta Niepodległości Polski, odbył się w naszej szkole konkurs interdyscyplinarny:  "104 zagadki na 104 rocznicę Święta Niepodległości Polski". Wzięło w nim udział 14 uczniów z klas V-VIII. Rozwiązywali oni 104 krzyżówki, zagadki, rebusy w czasie 104 minut.

          Zwyciężył Nikodem Rajczyk  z klasy VIII, drugie miejsce zajęła uczennica klasy VIII - Julia Wesoła, trzecie miejsce przypadło Pawłowi Maciągowskiemu, również z klasy ósmej.  

          Gratuluję zwycięzcom oraz pozostałym uczestnikom konkursu, bo nie wszystkie zadania należały do łatwych.

                                                               Joanna Szczupakiewicz

        • Dzień Pluszowego Misia

        • W piątek 25 listopada 2022 r. dzieci z klas 0-III świętowały Dzień Pluszowego Misia, ponieważ „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś” -  to najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu.

          Dzieci zostały podzielone na 4 grupy. Pierwszym zadaniem jakie musiały rozwiązać, było rozszyfrowanie kodu QR, w którym dzieci musiały wybrać trzy poprawne zdania na temat Misia a następnie pokolorowanie cyferek na kodzie i zeskanowanie hasła, które było wprowadzeniem do świętowania tego dnia.

          Następnie dzieci wysłuchały historii powstania pluszowego misia i wzięły udział w quizie, gdzie ich zadaniem za pomocą tabletów i strony kahoot.it było zaznaczanie prawidłowej odpowiedzi na temat historii misia. Emocji było co nie miara, bo każda drużyna chciała wygrać.

          Na koniec świętowania tego dnia, wszystkie dzieci wylosowały sobie maskotkę, którą zabrali do domu.

          Dzieciom forma takich zajęć bardzo się podobała a przy tym było wesoło, miło i przyjemnie, jak to z pluszowym misiem bywa...

          Magdalena Mądraszek

          Natalia Maciągowska

        • Bal Jesienny

        • 14 listopada w klasach 0-III odbył się bal jesienny. Dzieci przebrały się za wybrany owoc lub warzywo i zaprezentowały swoje różnokolorowe i wesołe stroje. Odbyła się rozmowa na temat, dlaczego warto jeść owoce i warzywa. Uczniowie chętnie uczestniczyli w konkurecjach, a także tańczyli i bawili się przy muzyce do samego końca. Było wesoło i aktywnie.

          Natalia Maciągowska

          Magdalena Mądraszek

           

           

        • "Gdzie jest Oz?''

        • 14 listopada uczniowie klas IV-VIII obejrzeli w szczecińskiej filharmonii koncert pt. "Gdzie jest Oz?" wyreżyserowany przez Adama Kuzycza-Berezowsiego. Wiele osób po raz pierwszy miało okazję obejrzeć i usłyszeć orkiestrę symfoniczną pod batutą Mateusza Czarnowskiego, który skomponował muzykę do piosenek wykonywanych przez aktorów. Dorotka, wspólnie ze Strachem na Wróble, Blaszanym Drwalem i Tchórzliwym Lwem  wyruszyli w podróż do Krainy Oz, aby odnaleźć najważniejsze dla nich skarby: powrotną drogę do domu, serce, mózg i odwagę.

          Spektakl poruszył ważne w życiu każdego człowieka wartości: miłości i przyjaźni, spełniania marzeń, tolerancji.

          Pełni wrażeń po południu wróciliśmy do domu.

                                                                                   Joanna Szczupakiewicz

           


        • Z marzeń, walki i znoju powstałaś.

        • Dzisiaj, w przededniu Święta Niepodległości Polski odbyła się w naszej szkole uroczystość przygotowana przez uczniów klasy VII. 

          Recytatorzy zapoznali społeczność szkolną z krótką historią odzyskania przez Polskę niepodległości. O godzinie 11.11 wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy: "Mazurek Dąbrowskiego", włączając się po raz kolejny do akcji: "Do hymnu". W wykonaniu pieśni patriotycznych: "Białe róże", "O mój rozmarynie", "Płynie Wisła" wsparły nas uczennice szkolnego chóru "Wesołe nutki".  Tym samym, przypomniały przepiękne wykonanie pieśni sprzed czterech lat. Zachwycały jak zwykle starannym wykonaniem pod przewodnictwem pani Anny Czerniak. 

          Usłyszeliśmy listy do żołnierzy i apel do współczesnej młodzieży, żeby pamiętała, budując ojczysty dom, gdzie "piękno jest, by zachwycało do pracy, a praca - by się zmartwychwstało".

          Po raz kolejny udowodniliśmy, że jesteśmy godni naszych przodków.

                                                          Joanna Szczupakiewicz

           

        • „Czyste ręce mam i o zdrowie dbam „

        • We czwartek – 3 listopada uczniowie klas 0-VIII zostali zaproszeni do udziału w SZKOLNYM DNIU CZYSTYCH RĄK. Akcja miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia, przekazywanie podstawowej wiedzy z zakresu prawidłowej higieny rąk oraz tego, jak duży wpływ ma ona na nasze życie i zdrowie.

          Uczniowie dowiedzieli się, że ręce, zwłaszcza brudne odpowiedzialne są za przenoszenie drobnoustrojów, które wywołują choroby układu pokarmowego i oddechowego. Nie można więc przecenić wagi edukacji na temat konieczności przestrzegania higieny osobistej, a w szczególności częstego mycia rąk ciepłą wodą i mydłem. W skutek braku dostatecznej higieny rąk szerzą się m.in. zatrucia pokarmowe, grypa, wirusowe zapalenie wątroby typu A.

          Każdy uczeń otrzymał ulotkę informacyjną, a uczniowie którzy zadbali o czystość rąk w tym dniu zostali poczęstowani zdrowym poczęstunkiem: bułeczkami drożdżowymi i placakmi z jabłkiem.

           

           

          Magdalena Mądraszek

          Natalia Maciągowska

           

           

        • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

          W poniedziałek, 7 listopada 2022 r., w naszej szkole najmłodsi uczniowie  przebrani za postacie z bajek  wzięli udział w prezentacji swoich ulubieńców.

           Wszyscy, którzy zechcieli przygotować i ubrać strój swojego ulubionego, bajkowego bohatera mieli możliwość wystąpić przed publicznością i w kilku zdaniach opowiedzieć o postaci, w którą się wcielili.

           Autoprezentacje były zachwycające, choć trema towarzysząca publicznemu wystąpieniu, odbierała nieraz mowę. Jednak gromkie brawa publiczności – uczniów klas O-III dodawały otuchy. Pierwsze szlify publicznych wystąpień za nami. Za rok na pewno powtórzymy tę świetną zabawę. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy na fb szkoły – tam relacja na żywo.

                                                                                                        Iwona Marciniak

           

           

        • Akcja Menstruacja w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie

        • Miło nam poinformować, iż nasza szkoła zakwalifikowała się do ogólnopolskiego programu ,,Akcja menstruacja w Twojej szkole”. Celem Programu jest poprawienie komfortu życia osób uczących się oraz przełamanie barier edukacyjnych związanych z menstruacją. 

          Nasza szkoła została zaopatrzona w pudełko wraz ze środkami higienicznymi.   

          Mamy nadzieję, że udział w programie poprawi komfort uczenia się w naszej szkole oraz wpłynie pozytywnie na samopoczucie naszych uczennic.

          Informacje na temat akcji zostały rozesłane przez e-dziennik! #Akcjamenstruacja 

          Koordynatorzy akcji: Aleksandra Pieśkiewicz i Dorota Kowalczyk 

        • Dzień dobry Panie Adamie!

        • Dwieście lat temu wydano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza - dzieło, które dało początek nowej epoce w literaturze polskiej - ogłoszony w tym roku Rokiem Romantyzmu uchwałą sejmu Rzeczpospolitej Polski.

          W piątek, 28 października, grupa uczniów naszej szkoły przedstawiła happening poświęcony życiu i twórczości naszego wieszcza. W pochodzie złożonym z kilkorga uczniów poznaliśmy najważniejsze fakty z życia Mickiewicza. Sam pan Adam, którego zagrał Marcel Klejna, zapoznał nas z Inwokacją z "Pana Tadeusza". Następnie usłyszelismy fragmenty najsłynniejszych bajek, ballad i utworów wieszcza narodowego. Wsród nich znalazły się m.in. "Pani Twardowska", "Powrót taty", "Przyjaciele", "Świtezianka", "Dziady II", "Reduta Ordona", a recytowali: Maja Żak, Amelia Tuka, Lena Klejna, Wiktoria Andryszak, Barbara Andrzejak, Wiktoria Graczyk, Nadia Banasiak. Pochód zamknęli; Zofia Surwiło i Oliwier Zdanowicz, jako Zosia i Tadeusz z epopei narodowej. Słowami wieszcza, który pragnął w epilogu "Pana Tadeusza",  "żeby te księgi zbłądziły kiedyś pod strzechy", zakończyliśmy przedstawienie.

          Mamy nadzieję,że te parę chwil z poezją Mickiewicza pozostanie z nami na dłuższy czas...

          Happening przygotowały nauczycielki: Iwona Marciniak i Joanna Szczupakiewicz.

                                                Joanna Szczupakiewicz

        • KONKURS PLASTYCZNY NA PROJEKT GRAFICZNY SZTANDARU

        •  

          Szanowni Rodzice,
          Drodzy Uczniowie,
                                                                                  Absolwenci Szkoły

          zapraszamy serdecznie całą społeczność szkolną do włączenia się w życie szkoły poprzez udział w konkursie na projekt graficzny sztandaru Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie!

           

          Sztandary od dawna otoczone były należnym szacunkiem i miłością, dlatego oddawano im cześć i honory, uroczyście je poświęcano, składano na nie przysięgę, dbano o nie i walczono, często przelewając krew; przypominają historię i tradycję kraju.
          Dzisiaj sztandar szkoły jest symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest placówka oświatowa  i jej najbliższe środowisko. Ten symbol jest szczególnie ważny w sytuacji, w której młodzi obywatele Rzeczypospolitej i ich rodziny rozproszeni są po całym świecie. To oni są ostoją polskości, patriotyzmu, ale również ambasadorami młodzieży polskiej za granicą.
          Sztandar Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie stanie się właśnie takim symbolem jedności młodych Polaków na świecie, będzie miał symboliczną wymowę  i określone znaczenie.

           

          Celem konkursu jest stworzenie projektu, który będzie wzorcem lub inspiracją do powstania sztandaru szkolnego, nawiązującego do instytucji Komisji Edukacji Narodowej u zarania jej dziejów w XVIII wieku oraz do specyfiki systemu, który realizują nasi uczniowie.

           

          Warunki uczestnictwa w konkursie:

           

          1. Konkurs skierowany jest do wszystkich zainteresowanych (uczniów, absolwentów, rodziców).
          2. Każdy uczestnik konkursu może zgłosić jedną, indywidualną (uczeń, absolwent) lub rodzinną pracę w formacie  A3 lub A4, wykonaną wybraną przez siebie dowolną techniką plastyczną lub komputerową.
          3. Praca musi być czytelnie opisana na odwrocie – metryczka (imię, nazwisko, adres).
          4. Prace nie podlegają zwrotowi, stają się własnością Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie.

           

           

          Projekt sztandaru powinien uwzględniać następujące elementy:

          1. AWERS (prawa strona): pełna nazwa szkoły- Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zamęcinie.
          2.  Obraz graficzny związany z patronem szkoły (Janusz Korczak).
          3. REWERS (lewa strona): wzorzec urzędowy/ państwowy (zachowane barwy narodowe, na środku sztandaru godło Polski oraz pełna nazwa szkoły z imieniem).

           

          Termin składania prac:

          Prace wykonane zgodnie z wymogami regulaminu należy składać w sekretariacie szkoły do dnia 30 listopada 2022 r..

           

           

           

          Dorota Kowalczyk

           

           

        • SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „ JESIENNE RYMY”

        • 28 października odbył się Szkolny konkurs recytatorski pod hasłem „Jesienne rymy”. Do udziału zgłosiło się 24 uczniów z klasy 0-III. Każdy uczestnik przygotował wiersz o tematyce jesiennej. Recytatorzy, mimo tremy zaprezentowali się znakomicie. Dobór tekstów był różnorodny i wprowadził publiczność w nastrój barwnej, bogatej, radosnej i żartobliwej jesieni. Była to świetna lekcja przyrody, a przy okazji ujawniły się talenty recytatorskie. Dodatkowym atutem recytatorów były jesienne elementy stroju.

          Podczas oceny, jury w składzie Zuzanna Janiak, Natalia Maciągowska, Małgorzata Stadnik-Maga i Anita Słoka brało pod uwagę płynność, wyrazistość, intonację i ogólne wrażenie.  

          Laureaci konkursu:

          Klasy 0-I

          I miejsce - Wiktoria Kaźmierczak kl. I

          II miejsce - Bartosz Starzyński kl. 0

          III - Leonard Worach kl. I

          Klasy II-III

          I miejsce - Hanna Korzeniewska kl. II

          II miejsce - Hanna Dobrodziej kl. III

          III miejsce - Mikołaj Gąsiewicz kl. II

          Pozostali uczestnicy:

          Kl. 0

          Oliwier Wasiak

          Blanka Wasiak

          Szymon Kowalczyk

          Kl.I

          Julia Doncer

          Mikołaj Urbański

          Gracjan Kilan

          Kl. II

          Franciszek Surwiło

          Michał Maciągowski

          Jakub Musiałowski

          Franciszek Kmita

          Anna Zaczek

          Anna Bernacik

          Kl. III

          Fabian Banasiak

          Nikola Szwed

          Hanna Świąder

          Marcel Doncer

          Mateusz Wasiak

          Filip Filocha

          Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody w postaci maskotek i książek, a pozostali dyplomy i nagrody pocieszenia. Organizatorem konkursu była bibliotekarka p. Iwona Marciniak.
          Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

                                                                                                                                Iwona Marciniak

           

           

        • Bal Wszystkich Świętych.

        • Wczoraj, dnia 27 października w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się Bal Wszystkich Świętych. Jak przystało na uczniów, przybyły prawie same aniołki ( bo w szkole są prawie same anioły), oprócz tego jeden Franciszek i Józef. Było biało i wesoło, fruwały pióra ze skrzydeł. Przebojem oczywiście stał sie taniec belgijka. Wszyscy bawili się świetnie, szkoda tylko, że było nas tak mało...

                                                                                     Joanna Szczupakiewicz

           

        • Dzień Edukacji Narodowej

        • W piątek 14 października 2022 r.  odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie w szczególny sposób okazują wychowawcom, pedagogom i pracownikom szkoły swoją sympatię i dziękują za trud, jaki wkładają w przygotowanie ich do dorosłego życia.

          Dla uczczenia tego święta cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystym apelu przygotowanym przez klasę IV. Oprócz podziękowań odbyła się też lekcja na wesoło, podczas której nauczyciele wcielili się w rolę uczniów.

          Na koniec Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły oraz podziękowała za serce wkładane w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

                                                                                                                                                          Anna Czerniak

        • ZA DAR WASZYCH SERC DZIĘKUJEMY!!!

        • Tegoroczne obchody XXII DNIA PAPIESKIGO pod hasłem „Blask prawdy” przypadły na niedzielę 16 października. Podobnie jak w ubiegłym roku towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda i radosna atmosfera.

          Po mszy świętej, odprawionej przez proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Zamęcinie ks. Grzegorza Galwasa, na palcu przy kościele odbył się festyn, podczas którego można było skosztować pysznych potraw i ciast, spróbować szczęścia na loterii fantowej, kupić za symboliczne 10 zł książkę lub sprawdzić się w licytacji. Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy festiwal baniek mydlanych oraz modelowanie balonów i watę cukrową. W międzyczasie można było podziwiać muzyczne występy uczniów Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie. Na zakończenie festynu wspólnie odśpiewaliśmy „Barkę”.

          BYŁO PIĘKNIE, SMACZNIE, GWARNIE, RADOŚNIE, EMOCJONUJĄCO!

          Serdecznie DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy przyłączyli się do obchodów tego dnia, by dać wyraz pamięci i wdzięczności dla naszego wielkiego rodaka św. Jana Pawła II i jednocześnie wesprzeć podopiecznych Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” – zdolne dzieci i młodzież z niezamożnych rodzin.

          DZIĘKUJEMY za Waszą obecność, każdy gest sympatii i miłe słowa: naszym uczniom i ich rodzicom, a także wszystkim tak licznie zgromadzonym rodzinom.

          DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, którzy przynosili książki, fanty i przedmioty na loterię, aukcję i kiermasz – było tego niewiarygodnie dużo, a loteria i aukcja cieszyły się dzięki WAM ogromnym powodzeniem.

          BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY POMOGLI W ZORGANIZWANIU FESTYNU:

          - Radnemu Gminy Choszczno Jerzemu Miładowskiemu;
          - Sołectwom: Gleźno, Zamęcin, Zwierzyn;
          - Kołom Gospodyń Wiejskich z Zamęcina i ze Zwierzyna;
          - Wspólnocie Parafialnej z Nadarzyna;
          -Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Zamęcinie „Promyczek”;
          - Ochotniczej Straży Pożarnej w Zamęcinie
          - PARAFIANOM i PRZYJACIOŁOM, którzy wspierali nas od początku do samego końca.

          Wspólne dzieło WASZYCH I NASZYCH SERC przyniosło dochód w wysokości 8 440 zł. BRAWO!!!

          Na koniec powtórzę za św. Janem Pawłem II:

          „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

          Zaiste jesteście WIELCY!!!

          Elżbieta Andruszewska

        • "Blask prawdy" XXII Dzień Papieski

        • Zapraszamy na XXII Dzień Papieski pod hasłem "Blask prawdy".

          Miejsce: plac przy kościele parafialnym w Zamęcinie.

          Termin: 16.10.2022 r. w godz. 12.00-15.00.

          Szczegóły na plakacie.

        • DZIEŃ DRZEWA

        • Dzień Drzewa to święto, które w Polsce obchodzone jest 10 października. To okazja do przekazania uczniom wiedzy dotyczącej niezwykłej roli, jaką odgrywają drzewa w przyrodzie, zapoznania z ich gatunkami oraz nazwami.

          Uczniowie klas 0-III celebrowali je 5 października. W tym celu zaprosiliśmy Panią leśniczy z Nadleśnictwa Choszczno. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały ciekawostek o lesie. Dowiedziały się jakie są gatunki drzew, do czego wykorzystujemy drewno. Uczniowie poznali również różnego rodzaju drzewa, rozpoznawały je po liściach i owocach. Na koniec wszyscy otrzymali emblematy z mieszkańcami lasu.

          Rodzice w tym dniu zadbali o to, żeby ich pociechy ubrane były na zielono, bądź brązowo. Za co bardzo dziękujemy.

          Serdecznie dziękujemy Pani leśniczy za spotkanie i poświęcony nam czas.

           

          Magdalena Mądraszek

          Natalia Maciągowska

        • PRÓBNA EWAKUACJA

        • Dnia 6 października w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja.
          Głównym celem przeprowadzonych ćwiczeń było praktyczne zastosowanie procedur dotyczących zachowania się w przypadku wybuchu pożaru lub powstania innego zagrożenia dla życia i zdrowia. 

          Ćwiczenia poprzedzone były wcześniejszym szkoleniem, które obejmowało przypomnienie ogólnych zasad poruszania się w czasie alarmu oraz wskazanie dróg ewakuacji.

          Dokładnie o godzinie 11.20 po usłyszeniu sygnału alarmowego nauczyciele wraz z uczniami zachowując wytyczne ze szkolenia przedostali się drogami ewakuacyjnymi na taras szkolny. Na miejscu zbiórki p. dyr. Elżbieta Andruszewska podsumowała akcję i stwierdziła, że ewakuacja przebiegała sprawnie i bez paniki.

          Warto wykorzystać próbną ewakuację do rzeczywistego sprawdzenia reakcji, zachowania uczniów i pracowników szkoły na wypadek zagrożenia.


          Społeczny Inspektor Pracy – Iwona Marciniak

           

        • Dzień bez plecaka.

        • W ostatni piątek, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, już po raz drugi odbył sie w naszej szkole dzień bez plecaka, ku uciesze całej braci szkolnej. Wszyscy, łącznie z najmłodszymi, prześcigali się w pomysłach na zapakowanie książek i zeszytów do czegoś innego niż plecak. Każdy, kto nie wziął tego dnia tornistra, nie był pytany.

          Popatrzcie sami!

           

        • Warsztaty w Chlebowym Domu w Marianowie

        • W poniedziałek 3 października 2022 roku uczniowie klas 0-III uczestniczyli w warsztatach z pieczenia chleba i ciasteczek w Chlebowym Domu w Marianowie.

          Podczas warsztatów dzieci własnoręcznie wykonywały różne wyroby piekarniczo-ciastkarskie. Były to: chleb z makiem, kruche ciasteczka, podpłomyki, drożdżówki z marmoladą. Uczyły się, w jaki sposób wałkować ciasto, jak formować chleb i drożdżówki, jak wycinać ciastka za pomocą foremek. W trakcie tych czynności otrzymały wiele praktycznych wskazówek, np. co zrobić, gdy ciasto klei się do rąk? Podczas warsztatów dzieci wzbogaciły swoją wiedzę. Dowiedziały się, jak i z czego powstaje chleb, jak powstaje mąka. Utrwaliły wiedzę na temat rodzajów zbóż. Zobaczyły, jak dawniej mielono ziarna w żarnach. W czasie oczekiwania, aż przygotowane wyroby się upieką, dzieci spędzały czas na świeżym powietrzu, korzystały z placu zabaw. Kiedy podpłomyki były już upieczone nastąpiła ich degustacja. Pysznie smakowały z owocową konfiturą i w mig znikały. Następnie, podczas przejażdżki elektrycznym pojazdem, uczniowie mogli podziwiać urokliwe okolice Marianowa. Po powrocie z przejażdżki nastąpił poczęstunek pizzą wyrabianą na miejscu.

          Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali przygotowane przez siebie chleby i ciasteczka, które zabrali do domu. Był to miły prezent na do widzenia.

          Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń, a także bogatsi o nowe doświadczenia i przeżycia.

           

          Magdalena Mądraszek