WIELKANOCNE ŻYCZENIA
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca jest pierwszym Dniem Wiosny, który w naszej szkole jest obchodzony wyjątkowo. W tym dniu cała społeczność szkolna zebrała się na dolnym holu naszej szkoły, by uczestniczyć w uroczystości przygotowanej przez p. Dorotę Kowalczyk i p. Annę Czerniak.
Powitanie Wiosny rozpoczęło się od Wiosennego Konkursu, podczas którego zespoły klasowe prezentowały przygotowane stroje wiosenne, logo kraju oraz informacje dotyczące tradycji wiosennych w danym państwie.
Po pięknych i ciekawych występach klas, nadeszła pora na konkurs interdyscyplinarny Primus Inter Pares, w którym uczniowie rywalizowali o tytuł najlepszego z najlepszych.
Na zakończenie wszyscy wspólnie usiedliśmy przy ognisku, gdzie piekliśmy kiełbaski.
Podsumowując ten wyjątkowy dzień – sprawił on nam wyjątkową frajdę i przyprawił o uśmiech na twarzach. Jesteśmy pewni, że starania naszych uczniów sprawią, że Wiosna zawitała do nas na dobre.
Dorota Kowalczyk
Anna Czerniak
9
Prima aprilis, bo się pomylisz...
1 kwietnia jest dniem żartów, jak podaje Wikipedia, to obyczaj obchodzony pierwszego dnia kwietnia w wielu krajach świata. Polega on na robieniu żartów, celowym wprowadzaniu w błąd, nabieraniu kogoś, konkurowaniu w próbach sprawienia, by inni uwierzyli w coś nieprawdziwego. Tego dnia w wielu mediach pojawiają się różne żartobliwe informacje.
Nie inaczej było w naszej szkole, a dodatkowo spędziliśmy ten dzień bez plecaka, za to uczniowie przynieśli w zastępstwie wiele innych ciekawych i dziwacznych pojemników na książki i zeszyty. Można też było wykonać szaloną fryzurę, śmieszny makijaż, a regulamin tego dnia traktowaliśmy bardzo łagodnie...za to nie byliśmy pytani, nie było sprawdzianów, kartkówek - super!!!
Społeczność szkolna uważa, że dzisiejszy był niesamowity. Na wszystkich zrobił ogromne wrażenie, pomysły były bardzo kreatywne i ambitne. Jednym z ciekawszych pojemników okazała się taczka, która zmieściła przybory szkolne trzech uczniów, pięćdziesięciolitrowa kanka na mleko czy wózki dla lalek. Młodzież popisała się również w dziedzinie makijażu oraz stylizacji włosów.
To był naprawdę udany Prima aprilis.
Notatki Natalii Kondracik i Nikodema Rajczyka opracowała i zredagowała Joanna Szczupakiewicz.
1
Warsztaty rękodzieła – Palmy Wielkanocne
Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych 30 marca po południu w naszej szkole zorganizowano warsztaty rękodzieła – Palmy Wielkanocne. Głównym celem warsztatów była aktywizacja lokalnej społeczności, integracja międzypokoleniowa oraz przekaz tradycji związanych ze świętami wielkanocnymi. Była to również wspaniała okazja do kreatywnego spędzania czasu.
Swoją obecnością zaszczyciły nas panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Zamęcinie – pani Bożena Wierucka i pani Mirosława Kasprzak a także rodzice uczniów klas I-III. Najpierw nauczyliśmy się robić piękne kwiaty z bibuły pod okiem pani Bożeny i pani Mirki, a potem według własnych pomysłów stworzyliśmy piękne palmy, które zostaną wystawione na kiermasz. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na zakup sztandaru dla szkoły.
Bardzo dziękujemy paniom z Koła Gospodyń Wiejskich w Zamęcinie a także rodzicom naszych uczniów, dzięki którym udało nam się zrobić 20 palem wielkanocnych.
Warsztaty odbyły się w miłej i radosnej atmosferze.
Natalia Maciągowska
Magdalena Mądraszek
3
Pasowanie na ucznia
Ślubowanie i pasowanie na ucznia to podniosłe i ważne wydarzenie w naszym szkolnym kalendarzu imprez.
We wtorek 22 marca 2022 r. odbyła się w naszej szkole uroczystość pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Uczniowie klasy pierwszej rozpoczęli uroczystość występem artystycznym. Z wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki, zaprezentowali wiedzę i umiejętności, które zdobyli przez pół roku nauki w szkole. Następnie złożyli uroczyste przyrzeczenie. Ślubowali być dobrymi uczniami i Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę i klasę, zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu, aktu pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie dokonała Dyrektor Szkoły Pani Elżbieta Andruszewska. Podczas ceremonii najmłodsi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i rożki obfitości. Od tego momentu pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci w poczet uczniów naszej szkoły.
Na zakończenie uroczystości życzenia i prezenty przekazali przybyli goście: Przewodnicząca Rady Rodziców pani Marta Maciągowska, Prezes Stowarzyszenia Szkoły „Promyczek” pani Anna Kondracik oraz przewodnicząca Samorządu Szkolnego uczennica Natalia Kondracik. Natomiast rodzice uczniów klasy pierwszej wręczyli swoim pociechom pamiątkowe zdjęcia w todze.
To był wyjątkowy dzień dla najmłodszych wychowanków, którym życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.
Magdalena Mądraszek
5
Jak dobrze jest "czuć' poezję...
25 marca dwie uczennice reprezentowały naszą szkołę w Małym Konkursie Recytatorskim w ramach PARY w Choszczeńskim Domu Kultury. Natalia Kondracik, uczennica klasy VIII, zdobyła wyróżnienie za recytację Piosnki II C. K. Norwida oraz fragment prozy: Gwiazd naszych wina.
Uczennica klasy VII, Julia Wesoła, popisała się wykonaniem fragmentu: Małego Księcia oraz deklamacją wiersza J. Słowackiego: W pamiętniku Zofii Bobrówny.
Gratuluję dziewczętom pięknego wykonania tekstów oraz wielkiej wrażliwości poetyckiej, która dana jest nielicznym. Tym bardziej należy docenić trud i zaangażowanie.
Joanna Szczupakiewicz.
Stypendia naukowe rozdane !
Dyrektor szkoły, pani Elżbieta Andruszewska rozdała stypendium za wyniki w nauce za I półrocze
w kwocie 100 zł następującym uczniom:
- Bielawskiemu Patrykowi z klasy IV za śr. ocen 5,55 i wzorowe zachowanie;
- Dudek Mai z klasy IV za śr. ocen 5,27 i wzorowe zachowanie;
- Chajowi Mateuszowi z klasy V za śr. ocen 5,42 i wzorowe zachowanie;
- Klejnie Marcelowi z klasy VI za śr. ocen 5,42 i wzorowe zachowanie;
- Nowakowskiemu Ignacemu z klasy VI za śr. ocen 5,67 i wzorowe zachowanie;
- Kmicie Antoniemu z klasy VII za śr. ocen 5,43 i wzorowe zachowanie;
- Rajczykowi Nikodemowi z klasy VII za śr. ocen 5,00 i wzorowe zachowanie;
- Kondracik Natalii z klasy VIII za śr. ocen 5,14 i wzorowe zachowanie;
- Maciągowskiemu Janowi z klasy VIII za śr. ocen 5,21 i wzorowe zachowanie.
Gratulacje!
Joanna Szczupakiewicz
4
KONKURS CZYTELNICZY ZNAM SWOJE LEKTURY ASTRID LINDGREN- „DZIECI Z BULLERBYN”
23.03.2022 r. odbył się Szkolny konkurs czytelniczy „Znam swoje lektury – "Dzieci z Bullerbyn”. W czytelniczych zmaganiach uczestniczyło 11 uczniów z klasy III.
Konkurs składał się z 25 pytań. Pytania dotyczące lektury miały różny stopień trudności, lecz jeżeli ktoś przeczytał książkę, nie miał z nimi najmniejszego problemu. Większość trzecioklasistów wspaniale poradziła sobie z tymi zadaniami.
Laureatem konkursu została Lena Klejna. Tuż za nią, z nieco mniejszą ilością punktów, uplasowała się Maja Żak. Trzecie miejsce zajęła Jagoda Keplin. Zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy.
Konkursowi towarzyszyło dużo emocji, a każdy uczestnik dał z siebie wszystko. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością lektury i mogą być z siebie dumni.
Bibliotekarka: Iwona Marciniak
VI Szkolny Konkurs Interdyscyplinarny: "Primus Inter Pares".
Już po raz szósty 21 marca, Pierwszego Dnia Wiosny, odbył się Szkolny Konkurs Interdyscyplinarny o tytuł: "Primus Inter Pares" skierowany do uczniów klas IV-VIII.
Wcześniej odbyły się eliminacje, aby wyłonić dziesięcioro najlepszych spośród tych właśnie klas.
Do finału zakwalifikowali się: Antoni Kmita, Natalia Kondracik, Mateusz Chaj, Zofia Surwiło, Ignacy Nowakowski, (którego zastąpił Marcel Klejna), Julia Wesoła, Nikodem Rajczyk, Oliwier Zdanowicz, Nadia Banasiak i Zuzanna Rataj. Odpowiadali na pytania z różnych dziedzin, m.in. z matematyki, literatury, historii, przyrody, zdrowia, gramatyki oraz zestawu ciekawostek, w którym znalazły się wszystkie pytania i zadania wykraczające poza te tzw. naukowe dziedziny.
Uczniowie popisali się niebywałą wiedzą, ale także nie zabrakło sprytnych strategów, prowadzących w taki sposób grę, aby wyeliminować najgroźniejszych przeciwników. I muszę przyznać, że była to efektywna taktyka, bo przyniosła zwycięstwo uczniowi klasy VII Nikodemu Rajczykowi. Otrzymał statuetkę zwycięzcy oraz książkę, pozostali uczestnicy - ciekawe zbiory zagadek i krzyżówek, aby lepiej jeszcze przygotować się do kolejnej edycji konkursu. Nagrody wręczyła dyr. szkoły pani Elżbieta Andruszewska, w komisji zasiadły nauczycielki: Anna Czerniak, Joanna Jandy i Dorota Kowalczyk, całość przygotowała i prowadziła polonistka Joanna Szczupakiewicz.
Gratuluję wszystkim finalistom konkursu!
Joanna Szczupakiewicz
10
Projekt edukacyjny „Podróż marzeń”
W pierwszym półroczu uczniowie klasy VIII w ramach lekcji geografii realizowali projekt edukacyjny pt. „Podróż marzeń”. Każdy z nich mógł wirtualnie przenieść się w wybrany zakątek Świata. Uczniowie zabrali nas w wirtualną podróż do Niemiec, Hiszpanii, Irlandii, Egiptu, następnie udaliśmy się w bardziej odległą podróż do Korei Południowej, Tajlandii, a potem do Meksyku i na Florydę do USA. W ramach projektu uczniowie wykonali kilka zadań: wybrali miejsce swojej „podróży marzeń”, zebrali podstawowe informacje i ciekawostki o danym państwie, wykonali plakaty i prezentacje multimedialne oraz zaprezentowali swoje prace. Podczas „podróży marzeń” z klasą VIII na lekcji geografii było bardzo ciekawie i inspirująco, uczniowie przedstawili nie tylko podstawowe informacje o danym kraju, ale również tradycyjne potrawy, napoje, stroje i pieśni. Brawo uczniowie! Życzę Wam, aby wasze „podróże marzeń” się spełniły i pamiętajcie, żeby wysłać z nich pocztówkę pani od geografii.
1
Podsumowanie projektu: Makieta Placu Broni.
W ramach projektu edukacyjnego z języka polskiego uczniowie klasy V wykonali makietę Plac Broni do ostatnio przerobionej lektury: "Chłopcy z Placu Broni".
Makieta miała dokładnie odwzorować usytuowanie wszystkich elementów przedstawionych w książce Ferenca Molnara. Autor dokładnie opisał plac zabaw budapesztańskich chłopców, a polskim chłopcom bardzo się ta lektura podobała, zwłaszcza bitwa właśnie na Placu Broni.
Uczniowie mogli dobrać się grupami, mogli pracować także samodzielnie ze względu na istniejącą sytuację reżimową związaną z pandemią. Makiety zostały wykonane na medal, co znalazło odzwierciedlenie w ocenach. Pojawiły się na nich: sążnie drewna, szopa Słowaka, kamienice, płot, a nawet sami chłopcy.
Wszyscy je mogą podziwiać na górnym korytarzu naszej szkoły.
Joanna Szczupakiewicz.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
- 21
We wtorek 25 lutego najmłodsi uczniowie naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Gościem spotkania była pani dyrektor Elżbieta Andruszewska, która w swoim wystąpieniu zachęcała pierwszoklasistów do czytania.
Podczas pierwszej części uroczystości dzieci obejrzały krótką inscenizację pt. „Bohaterowie bajek dla najmłodszych”. Aktorami w przedstawieniu byli członkowie Aktywu bibliotecznego: Natalia Kondracik, Wiktoria Kalisiak, Jan Maciągowski z klasy VIII, Antonona Luboińska, Wiktoria Worach z klasy V,Maja Dudek , Zuzanna Musiałowska z klasy IV.
Po obejrzeniu przedstawienia dzieci mogły pochwalić się swoją wiedzą na temat poszanowania książek oraz rozwiązywały bajkowe zagadki. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników, przez p. dyrektor.. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało piękną książkę, okolicznościowy dyplom, oraz gratulacje od pani dyrektor, a także wypożyczyli swoją pierwszą lekturę.
Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Bibliotekarka: Iwona Marciniak
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „Poezja na wesoło –wiersze Jana Brzechwy”
- 19
Szkolny konkurs recytatorski „Poezja na wesoło –wiersze Jana Brzechwy” odbył się 7 marca 2022 r. Wzięło w nim udział 20 uczniów z kl. 0-III.
Celem konkursu było: rozbudzanie zamiłowania do poezji, pogłębianie umiejętności przekazywania emocji, uwrażliwianie na piękno słowa, stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych umiejętności.
Uczestnicy recytowali wiersze Jana Brzechwy. Zaprezentowane utwory zostały ocenione pod kątem czterech kategorii: płynność, wyrazistość, intonacja i ogólne wrażenie. Poziom był bardzo wyrównany, ale komisja w składzie: p. Beata Gizińska, Magdalena Mądraszek, Danuta Bartos, Małgorzata Stadnik-Maga wyłoniły zwycięzców.
Wyniki konkursu:
I miejsce- Oktawia Gorzynik kl. III
II miejsce –Leonard Worach kl. 0
III miejsce – Hanna Korzeniewska kl. I
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a laureaci nagrody książkowe. Dziękuję wychowawcom, za przygotowanie uczniów, a dzieci zachęcam do wzięcia udziału w następnych konkursach.
Iwona Marciniak
Miarą Twojego człowieczeństwa jest wielkość Twojej troski o drugiego człowieka.
Słowami ks. Mieczysława Malińskiego zawartymi w tytule tego artykułu zwracamy się do wszystkich Ludzi Dobrej Woli.
Codziennie sprawdzamy się z miłości, solidarności, empatii. I Państwo oraz Wasze dzieci ten egzamin zdali celująco! Wasza hojność przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Kilkaset kilogramów żywności, chemii, artykułów szkolnych i zabawek przekazaliśmy w miniony piątek do Zakładu Aktywności Zawodowej w Choszcznie, skąd w poniedziałek przewiezione zostaną do Przemyśla. Najpiękniejszym podziękowaniem niech będą łzy wdzięczności wszystkich uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
Jeżeli są Państwo zainteresowani kontynuacją pomocy, przedłużamy przyjmowanie darów, które będziemy sukcesywnie, w miarę potrzeby, przekazywać do punków zbiorczych. Każdy, nawet najdrobniejszy gest, jest cennym darem, bo płynie prosto z serca. Jeszcze raz Wszystkim dziękujemy!
Opiekunki Samorządu Uczniowskiego: Beata Gizińska i Joanna Szczupakiewicz.
2
Nowe godziny odwozów
Od dnia 21.02.2022 roku wraca nauczanie stacjonarne dla wszystkich klas.
Harmonogram odwozów:
Poniedziałek I tura - 12.40 II tura - 15.10
Wtorek I tura - 13.30 II tura - 15.10
Środa I tura - 13.30 II tura - 15.10
Czwartek I tura - 13.30 II tura - 14.20
Piątek I tura - 11.40 II tura - 14.20
ZAPISY NA ROK SZKOLNY 2022/2023
SZANOWNI RODZICE!
Uprzejmie informujemy, że zapisy na rok szkolny 2022/2023 w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zamęcinie odbywać się będą w terminach:
• od 14 lutego do 22 marca 2022 r. - do klasy I,
• od 1 do 15 marca 2022r. - do oddziału przedszkolnego i punktu przedszkolnego.
Do klasy I przyjmowane są dzieci urodzone w roku 2015 (siedmiolatki objęte obowiązkiem szkolnym).
Przypominamy, że do obwodu Szkoły Podstawowej w Zamęcinie należą miejscowości: Gleźno, Nowe Żeńsko, Stary Klukom, Zamęcin, Zwierzyn.
Na wniosek rodziców/prawnych opiekunów do naszej szkoły może być także przyjęte dziecko 7–letnie zamieszkałe poza obwodem szkoły, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
W tym przypadku w procesie rekrutacji uwzględniane są następujące kryteria:
• rodzeństwo kandydata realizuje obowiązek szkolny w danej szkole – 10 pkt.
• najbliższa rodzina kandydata zamieszkuje w obwodzie szkoły – 8 pkt.
• niepełnosprawność w rodzinie kandydata – 7 pkt.
• wielodzietność rodziny kandydata – 6 pkt.
Do oddziału przedszkolnego przyjmowane są dzieci urodzone w 2016 r. (sześciolatki - obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego) i w 2017 roku (pięciolatki).
Do punktu przedszkolnego przyjmowane są dzieci z roczników 2018 i 2019 (trzy- i czterolatki).
PRZY ZAPISIE DZIECKA NALEŻY:
• wypełnić kartę zapisu dziecka (dostępna w sekretariacie szkoły),
• okazać do wglądu akt urodzenia dziecka,
• w przypadku dziecka spoza obwodu szkoły należy złożyć podanie do dyrektora szkoły.
Zainteresowanym rodzicom sekretariat szkoły udziela informacji pod numerem telefonu 95 765 65 22 lub drogą e-mail: spzamecin@op.pl
DO POBRANIA:
KARTA_ZAPISU_-DO_KLASY_I.docx
Karta_zapisu_do_Oddzialu_przedszkolnego.docx
Karta_zapisu_do_Punktu_przedszkolnego.docx
formularz-zgloszeniowy-dla-dziecka-spoza-obwodu.docx
Ach, co to był za bal...
Bal karnawałowy to długo wyczekiwaną atrakcją, dostarcza wiele pozytywnych emocji i przeżyć. Podczas takiego wydarzenia dzieci mogą wcielić się w kogoś innego, przebrać się za znaną i lubianą postać, wyglądać inaczej niż zwykle.
W tym roku szkolnym bal dla uczniów klas 0-III odbył się przed feriami, z powodu obostrzeń każda z klas bawiła się w swoim gronie. Był to bal w rytmie disco, co bardzo spodobało się naszym uczniom, którzy wspaniale tańczyli w rytm tej muzyki. Podczas balu odbywały się różnorodne zabawy taneczne i zumba które sprawiły wiele radości. Każdy uczeń zaprezentował swój strój karnawałowy. Na dzieci czekała niespodzianka w postaci słodkiego poczęstunku. Uczniowie bawili się wyśmienicie przy znanych i lubianych przebojach.
Natalia Maciągowska
2
Wielki sukces w Konkursie Przedmiotowym z Geografii!
Wielkie gratulacje dla Antoniego Kmity z klasy VII, który zakwalifikował się do finału etapu wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Geografii. Antoni świetnie poradził sobie z zadaniami konkursowymi w etapie szkolnym, również bardzo dobrze napisał test etapu rejonowego konkursu. W całym województwie do konkursu przystąpiło ponad 400 uczniów, w klasyfikacji punktowej Antek zajął 4 miejsce i znalazł się w piątce najlepszych „młodych geografów” województwa zachodniopomorskiego! Mimo wspaniałych wyników z geografii, Antek najbardziej z przedmiotów szkolnych lubi chemię. W geografii Antoniego najbardziej interesują mapy. W wolnych chwilach lubi czytać książki. Przed Antonim kolejny etap konkursu, 21 lutego odbędzie się etap wojewódzki. Gratulujemy i trzymamy kciuki za Antka!
Agnieszka Gałwa
DZISIAJ WIELKIE WYDARZENIE ,,KONCERT NA 102”
Święto Babci i Dziadka, obchodzone 21 i 22 stycznia, to jedne z najpiękniejszych świąt obchodzonych w przedszkolu. To wyjątkowy okres, gdy dziadkowie mogą spędzić czas ze swoimi największymi skarbami - wnukami, wysłuchać specjalnie wyrecytowanych przez nich wierszyków, a także otrzymać własnoręcznie wykonane przez dzieci prezenty.
W tym roku było jednak inaczej.,, KONCERT NA 102’’ dla Babci i Dziadka odbył się bez obecności naszych przemiłych gości. Zamiast na widowni zasiedli przed ekranem.
Dzieci były szczęśliwe i zadowolone, że mogły nagrać część artystyczną dla swoich babć i dziadków. Własnoręcznie wykonały też dla nich przepiękne upominki. To również przysporzyło im dużo radości. Dzieci mówiły, że w związku z ograniczeniami nie widują się zbyt często z babcią i dziadkiem, a bardzo by chciały i tęsknią. Mam nadzieję, że przynajmniej w ten sposób udało nam się przesłać pozdrowienia, radość i miłość.
Życzymy samych pogodnych chwil w życiu.
Wychowawczyni
Danuta Bartos
2
Radosnego Bożego Narodzenia!