• MISJA SZKOŁY

      "Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat"

      Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zamęcinie jest miejscem otwartych spotkań, partnerstwa i dialogu pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami. Misja tej szkoły oparta jest na filozofii dwóch polskich autorytetów - naszego papieża Jana Pawła II oraz Janusza Korczaka (lekarza, pedagoga, pisarza, publicysty i działacza społecznego), który od 1 września 2020 r. jest patronem szkoły.

      Jan Paweł II uważał: „Szkoła mocą swego posłannictwa kształtuje władze umysłowe, rozwija zdolności wydawania prawidłowych sądów, wprowadza w dziedzictwo kultury wytworzonej przez przeszłe pokolenia, kształci zmysł wartości, przygotowuje do życia zawodowego, sprzyja dyspozycjom do wzajemnego zrozumienia się, stwarzając przyjazne współżycie wśród wychowanków różniących się charakterem, czy pochodzeniem.”

      Janusz Korczak twierdził: “Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.”

      Podążając za tymi słowami pragniemy, by nasi wychowankowie znali swe prawa, żyli w pełnej harmonii z naturą, szanowali godność innych ludzi, dbali o zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne, byli tolerancyjni, szanowali tradycję i dobra narodowe, kochali swą mała ojczyznę - Ziemię Choszczeńską.

      Dyrektor szkoły Elżbieta Andruszewska

    • SZTANDAR SZKOŁY

      Sztandar, nadany 1 czerwca 2023 r., odzwierciedla ducha nszej szkoły. Jest skromny, ale wyjątkowy.

      Awers jest koloru czerwonego. Widnieje na nim godło Polski - Orzeł Biały, a dookoła symboliczny napis "MŁODE SERCA I UMYSŁY NSZEJ OCZYŹNIE". Staramy się bowiem, by nasi uczniowie uczyli się w zgodzie ze wszystkimi wartościami spisanymi w preambule Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej - by szanowali dziedzictwo naszych przodków, tradycje, historię i wiarę.

      Rewers ma kolor chabrowy. W centralnej jego części umieszczono wizerunek naszego patrona, jako symbol wartości, ku którym dążymy - szacunku dla człowieka i poszanowania praw dziecka. Portret okala nazwa: Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Zamęcinie.

    •  

      Hymn Szkoły Podstawowej w Zamęcinie

       

                        Zaśpiewajmy w Zamęcinie pieśń o szkole,

                        która uczy, czego w życiu nam potrzeba,

                        jak kształtować mamy serca i umysły

                        i jak kochać drugiego człowieka.

       

                        REFREN: Przyjaźnią wszyscy tutaj zaszczepieni,

                                       realizujmy jeden wspólny cel.

                                       Niech w dorosłe życie nas wprowadza

                                       szkoła, w której uczymy się.

       

                         W „zdrowej” szkole poznajemy ideały

                          uczciwości i szacunku do człowieka,

                          do natury i dziedzictwa naszych przodków

                          i do tego, co w duszy nam śpiewa.

       

                        REFREN: Przyjaźnią wszyscy tutaj zaszczepieni,

                                       realizujmy jeden wspólny cel.

                                       Niech w dorosłe życie nas wprowadza

                                       szkoła, w której uczymy się.

       

                        Janusz Korczak jest patronem naszej szkoły.

                        Prekursorem był praw dziecka, pedagogiem.

                        On wyznaczył pokoleniom drogowskazy

                        i nauczył, że dziecko też człowiek.

       

                        REFREN: Przyjaźnią wszyscy tutaj zaszczepieni,

                                       realizujmy jeden wspólny cel.

                                       Niech w dorosłe życie nas wprowadza

                                       szkoła, w której uczymy się.

       

                                                               Słowa: Justyna Tryścień (I zwrotka i refren), 

                                                   Elżbieta Andruszewska (II zwrotka)

                                                   Maja Żak, Anna Czerniak, Iwona Marciniak (III zwrotka)

                                         Muzyka: Zbigniew Ałładowicz

        • LOGO SZKOŁY

        • Poszczególne elementy logo symbolizują:

          • Nazwa szkoły wpisana na widnokręgu – otaczający nas świat.
          • Otwarta księga – wiedza, nauka, człowiek przychodzący na świat jako czysta księga, w której zapisują się dzieje jego życia.
          • Dziecko z wyciągniętą ku dorosłemu dłonią – dziecko wspierane w rozwoju przez dorosłych i czerpiące mądrość z ich wiedzy oraz doświadczenia.
          • Mężczyzna w kapeluszu wyciągający dłoń ku dziecku – patron szkoły Janusz Korczak – wybitny pedagog i wychowawca, który całe swe życie poświęcił dzieciom.

           

    •  HISTORIA SZKOŁY

      Służ innym ludziom jak najlepiej potrafisz.
      Zasada powracającego dobra dotyczy przede wszystkim ludzi, ciebie przede wszystkim.”

               Taki cel przyświecał osadnikom, aby 1 października 1945 roku zorganizować naukę w zrujnowanym działaniami wojennymi budynku, w którym brakowało okien, podłogi, sprzętu szkolnego.

      Dzięki miejscowej ludności 15 października rozpoczęto już normalną pracę szkolną. Pierwszym kierownikiem szkoły została repatriantka- pani Adela Glebow, pod opieką której znalazło się 61 uczniów. Równocześnie rozpoczyna swą działalność Amatorskie Kółko Teatralne, które poprzez szereg występów integruje lokalną społeczność.

       Już w styczniu 1946 roku ze względu na wzrost liczby uczniów do 82 przyjęta została druga nauczycielka, pani Czesława Biedunkiewicz. W miarę wzrostu liczby uczniów, przybywało pedagogów. Dzieci uczyły się w dwóch budynkach oddalonych od siebie o 200 metrów. Uroczystości natomiast odbywały się początkowo w sali pana Kowalczyka, potem w świetlicy gromadzkiej.

               W  roku szkolnym 1956/57 uczyło się 200 uczniów; wtedy to powstał plan budowy nowego budynku szkolnego. W 1958 roku nowym kierownikiem szkoły został pan Marceli Tetkowski, który pracował na tym stanowisku siedem lat. W roku następnym powstaje pomysł budowy szkoły - „Pomnika Tysiąclecia.”Cała lokalna społeczność zobowiązuje się płacić miesięczne składki na budowę nowego obiektu.

               Otwarcie szkoły, w której obecnie się znajdujemy, odbyło się 3 czerwca 1962r., a w nowym roku szkolnym kierowanie szkołą na 10 lat objął pan Józef Chrobrowski. Naukę rozpoczęło trzystu jeden  uczniów i ośmioro nauczycieli. Placówka została wyposażona w nowoczesny, jak na owe lata , sprzęt: telewizor, magnetofon, 2 mikroskopy, telefon,  maszynę do pisania i inne pomoce naukowe.

               W kolejnych latach zmieniali się uczniowie, kadra pedagogiczna i dyrektorzy; między innymi pełnili tę funkcję pani Maria Żaczek, pan Bolesław Kibała. Najdłużej na tym stanowisku pracował pan Jarosław Ochrem, kierując szkołą szesnaście lat. Po nim czternastoletni okres sprawowania tej funkcji przejął pan Józef Staruch.

               Od 2004 roku dyrektorem jest pani Danuta Stróżyńska- Gryćko, wypełniając tę trudną misję. W przeciągu kilku ostatnich lat dokonały się znaczące zmiany w wyglądzie naszej szkoły: wymieniono dach i okna z jednej strony, wyremontowano elewację, ciągi komunikacyjne, łazienki, szatnię, kotły grzewcze. Dzisiaj możemy poszczycić się pięknym wnętrzem budynku,  nowoczesnym wyposażeniem w pomoce naukowe, pracownię komputerową i łączem internetowym.

               Na przesstrzeni wielu lat istnienia szkoły zmieniali się uczniowie, nauczyciele, ale tradycyjnie obchodzono uroczyście święta i rocznice. Uczniowie brali udział w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych, rozsławiając imię naszej szkoły w regionie. Wielu z nich kontynuowało w dorosłym życiu z powodzeniem zaszczepione w szkole pasje i zainteresowania.

      Szkoła była miejscem, o którym jedna z absolwentek rocznika 1976 napisała:

       „Ta szkoła nauczyła mnie patrzeć na świat oczami dorosłego człowieka.”

                Tekst na podstawie kronik szkolnych opracowała mgr Joanna Szczupakiewicz